Archive for Tuesday, April 13, 2010

LTMS track results

April 13, 2010

Lexington Trails Middle School Vs. Mill Creek Middle School

7th grade boys

100m Dash: Justin Johnson, first, 12:29; Eli Pruss, second, 13:46

1600m Run: Patrick Haase, first, 5:38; Adam Wilcox, third, 6:01

800m Run: Bryce Zimmerman, first, 2:39.96; Jacob Schnieders, second, 2:40.35

200m Run: Bryce Zimmerman, third, 28:99

Shot Put: Michael Kopecky, second, 29 feet 5 inches

Discus: Patrick Cunningham, third, 68 feet 4 inches

Long Jump: Justin Johnson, first, 16 feet 5 inches; Adam Wilcox, third, 13 feet 3 inches

High Jump: Tie for first place between Eli Pruss, 4 feet 9 inches, and Jason Johnson, 4 feet 9 inches; Justin Slater, third, 4 feet 7 inches

8th grade boys

3200m: Arturo Sanchez, third, 13:36:11

75m Hurdles: Trey Wood, second, 13:42

100m Dash: Teddy Koehler, second, 12:32; Jacob Stephens, third, 12:75

1600m Run: Arturo Sanchez, second, 6:22

400m Dash: Teddy Koehler, first, 58:39

800m Run: Logan Clancy, third, 2:48:32

200m Run: Teddy Koehler, second, 25:87

Long Jump: Jacob Stephens, third, 15 feet 7 inches

High Jump: Tie for third between Ethan Aubrey-Mitchell and Logan Clancy, 4 feet 8 inches

7th grade Girls

75m Hurdles: Melinda Sanchez, first, 14:91; Tessa Phongsavath, second, 14:96; Bretlyn Opfer, third, 15:59

100m Dash: Melinda Sanchez, third

1600m Run: Meredith Wolfe, second, 6:33; Kate Barger, third, 6:34

400m Relay: 1:00:35

400m Dash: Bethany Drake, second, 1:24:10

800m Run: Abby Oberle, first, 3:10:99; Kate Barger, second, 3:14:58; Meredith Wolfe, third, 3:23:91

200m Run: Melinda Sanchez, first, 30:12

Shot Put: Taylor Peterson, second, 31 feet 2 inches; Samantha Titus, third, 27 feet 11 inches

Discus: Katie Simpson, second, 52 feet 5 inches

Lexington Trails Middle School Vs. Mill Creek Middle School

7th grade boys

100m Dash: Justin Johnson, first, 12:29; Eli Pruss, second, 13:46

1600m Run: Patrick Haase, first, 5:38; Adam Wilcox, third, 6:01

800m Run: Bryce Zimmerman, first, 2:39.96; Jacob Schnieders, second, 2:40.35

200m Run: Bryce Zimmerman, third, 28:99

Shot Put: Michael Kopecky, second, 29 feet 5 inches

Discus: Patrick Cunningham, third, 68 feet 4 inches

Long Jump: Justin Johnson, first, 16 feet 5 inches; Adam Wilcox, third, 13 feet 3 inches

High Jump: Tie for first place between Eli Pruss, 4 feet 9 inches, and Jason Johnson, 4 feet 9 inches; Justin Slater, third, 4 feet 7 inches

8th grade boys

3200m: Arturo Sanchez, third, 13:36:11

75m Hurdles: Trey Wood, second, 13:42

100m Dash: Teddy Koehler, second, 12:32; Jacob Stephens, third, 12:75

1600m Run: Arturo Sanchez, second, 6:22

400m Dash: Teddy Koehler, first, 58:39

800m Run: Logan Clancy, third, 2:48:32

200m Run: Teddy Koehler, second, 25:87

Long Jump: Jacob Stephens, third, 15 feet 7 inches

High Jump: Tie for third between Ethan Aubrey-Mitchell and Logan Clancy, 4 feet 8 inches

7th grade Girls

75m Hurdles: Melinda Sanchez, first, 14:91; Tessa Phongsavath, second, 14:96; Bretlyn Opfer, third, 15:59

100m Dash: Melinda Sanchez, third

1600m Run: Meredith Wolfe, second, 6:33; Kate Barger, third, 6:34

400m Relay: 1:00:35

400m Dash: Bethany Drake, second, 1:24:10

800m Run: Abby Oberle, first, 3:10:99; Kate Barger, second, 3:14:58; Meredith Wolfe, third, 3:23:91

200m Run: Melinda Sanchez, first, 30:12

Shot Put: Taylor Peterson, second, 31 feet 2 inches; Samantha Titus, third, 27 feet 11 inches

Discus: Katie Simpson, second, 52 feet 5 inches

Long Jump: Tessa Phongsavath, first, 13 feet 2.5 inches; Morgan Stonestreet, third, 12 feet 10.5 inches

High Jump: Morgan Stonstreet, first, 4 feet 3 inches; Kelista McGraw, third, 3 feet 9 inches

8th grade Girls

3200m: Rebekah Burgeweger, first, 15:00:9; Erin Kabul, second, 15:30.96

75m Hurdles: Kaelin Walsh, first, 14:12; Kelsey Bernhart, third, 15:09

100m Dash: Bailey Steele, first, 14:36; Kaelin Walsh, second, 14:55

1600m Run: Rebekah Burgeweger, first, 7:10; Ashton Riffel, second, 7:13; Naouel Azzouz, third, 7:36

400m Dash: Bailey Steele, first, 1:09:96; Mackenzie Lancaster, second, 1:19:44

800m Run: Kelsey Bernhart, first, 3:04:50

200m Run: Bailey Steele, first, 30:08:00; Rachael Giersch, seconds, 33:25:00

Shot Put: Kate Contreras, third, 26 feet 2.75 inches

Long Jump: Rachael Giersch, first, 12 feet 4.5 inches; Kaelin Walsh, second, 12 feet 3 inches ; Elaina Grantham, third, 12 feet 1.5 inches

High Jump: Rachael Giersch, first, -4 feet 0 inches

Long Jump: Tessa Phongsavath, first, 13 feet 2.5 inches; Morgan Stonestreet, third, 12 feet 10.5 inches

High Jump: Morgan Stonstreet, first, 4 feet 3 inches; Kelista McGraw, third, 3 feet 9 inches

8th grade Girls

3200m: Rebakah Burgeweger, first, 15:00:9; Erin Kabul, second, 15:30.96

75m Hurdles: Kaelin Walsh, first, 14:12; Kelsey Bernhart, third, 15:09

100m Dash: Bailey Steele, first, 14:36; Kaelin Walsh, second, 14:55

1600m Run: Rebekah Burgeweger, first, 7:10; Ashton Riffel, second, 7:13; Naouel Azzouz, third, 7:36

400m Dash: Bailey Steele, first, 1:09:96; Mackenzie Lancaster, second, 1:19:44

800m Run: Kelsey Bernhart, first, 3:04:50

200m Run: Bailey Steele, first, 30:08:00; Rachael Giersch, seconds, 33:25:00

Shot Put: Kate Contreras, third, 26 feet 2.75 inches

Long Jump: Rachael Giersch, first, 12 feet 4.5 inches; Kaelin Walsh, second, 12 feet 3 inches; Elaina Grantham, third, 12 feet 1.5 inches

High Jump: Rachael Giersch, first, 4 feet 0 inches

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.