Archive for Thursday, July 6, 2006

All-area teams chosen

July 6, 2006

All-area teams chosen
The all-area girls and boys track teams and the softball and baseball teams were selected recently by the Lawrence Journal-World sports staff and were based heavily on voting by area coaches and performances throughout the season.
All area coaches had an opportunity to vote for first-team, second-team and honorable mention honors.

All-area baseball

First team
Kyle Brouhard, senior ¢ Eudora ¢ SS
¢ Pitching record: 9-0
¢ ERA: 1.88
¢ Strikeouts: 61
¢ Home runs: 4
¢ RBIs: 47
¢ Extra base hits: 17
¢ Team record: 24-2

Luke Abel, senior, Eudora ¢ OF
¢ Batted .487 with 28 RBIs and 16 stolen bases
¢ First-team Frontier League pick

Sean Blosser, senior, Perry-Lecompton ¢ C
¢ Batted team-high .397 with 25 hits and 19 RBIs
¢ Had .981 fielding percentage

Luke Bones, senior, Ottawa ¢ 3B
¢ Batted .439 with 25 hits, 24 runs and 13 RBIs
¢ Had just five errors defensively

Kelson Boyer, sophomore, Eudora ¢ P
¢ Finished 9-0 with 1.34 ERA, 59 strikeouts and just four walks
¢ First-team Frontier League pick

Miles Cleveland, senior, Eudora ¢ 2B
¢ Batted .477 and broke school record for hits with 41
¢ First-team Frontier League pick

Chad Griffin, senior, Eudora ¢ 1B
¢ Batted .412 with 3 homers and 36 RBIs
¢ Had .700 slugging percentage

Daniel Volk, junior, Tonganoxie ¢ OF
¢ Batted .388 with 26 hits, 15 runs, 11 RBIs and 10 stolen bases

Second team -- Mark Abel, Eudora, senior, OF; Brian Beatty, Perry-Lecompton, senior, INF; Michael Espinosa, Ottawa, senior, INF; Boone Heston, Oskaloosa, sophomore, OF; Cody Heston, Oskaloosa, senior, INF; Brock McGinnis, Oskaloosa, sophomore, INF; Kyle Rush, Wellsville. senior, OF; Rodney Spillman, Eudora, senior, C; and Matthew Wilbur, Perry-Lecompton, senior, P.

Honorable mention -- David Foltz, Perry-Lecompton, senior; Phil Greenlee, Perry-Lecompton, senior; Chad Krutz, Eudora, sophomore; Clay Metzger, Oskaloosa, sophomore; Chase Moore, Ottawa, sophomore; and Josh Weis, Oskaloosa, senior.

All-area softball
Tonganoxie High School coaches Debbie Himpel and Craig Lohman were named Coaches of the Year. The duo led the Chieftains in their best season in school history -- a 20-4 record, a share of the Kaw Valley League championship and a debut appearance in the Class 4A state tournament.
Ottawa High School senior Megan Ramsey was named the All-Area Softball Player of the Year.
Ramsey's final numbers: a 50-11 career record, a career 0.48 ERA and 765 strikeouts -- including more than 200 each of her first three seasons and she carried Ottawa to the state title in 2003 and the team made another appearance the following season.

First team
Megan Ramsey, senior, Ottawa ¢ P
¢ Pitching record: 11-2
¢ ERA: .94
¢ Strikeouts: 150
¢ Batted .369 average
¢ Team record: 17-4

Carleigh Berry, junior, Mill Valley ¢ OF
¢ Batted team-high .603 with 50 hits and 18 stolen bases
¢ Made just one error on defense

Kelsey Epperson, senior, Eudora ¢ 3B ¢
¢ Batted team-high .473 with 35 hits, 22 runs, 16 RBIs
¢ Named second-team all-state

Lauren Himpel, freshman, Tonganoxie ¢ OF
¢ Batted team-high .475 with 38 hits and 23 RBIs
¢ Led Tongie to 4A state tourney

Lezley Lawson, freshman, McLouth ¢ 1B
¢ Batted .632 with 31 hits, 11 doubles and 8 RBIs
¢ Led McLouth to 3A state tourney

Lindsey Ottensmeier, junior, Oskaloosa ¢ 2B
¢ Batted .316 with 18 hits, 24 runs and 8 RBIs
¢ Had .530 on-base percentage

Kendall Patterson, freshman, McLouth ¢ C
¢ Batted team-high .694 with 34 hits and 25 RBIs
¢ Led McLouth to 3A state tourney

Megan Reed, senior, Oskaloosa ¢ SS
¢ Batted team-high .460 with 29 hits and 15 RBIs
¢ Had .948 fielding percentage

Mackenzie Salzman, sophomore, Eudora ¢ OF
¢ Batted .406 with 28 hits, 13 doubles, 24 RBIs
¢ Named first-team all-state

Second team
Ali Brimblecom, Ottawa, senior, C; Michelle Deluna, Eudora, senior, INF; Kim Gilges, Baldwin, junior, OF; Kelly Griffin, Mill Valley, senior, INF; Lindsey Himpel, Tonganoxie, Sophomore, INF; Ali King, Oskaloosa, senior, P; Tracie Hileman, Tonganoxie, sophomore, OF;
Erin Leslie, Mill Valley, senior, INF; and Cat White, Mill Valley, senior, OF.

Honorable mention
Carlene Bolton, Mill Valley, senior; Callie Craig, Baldwin, sophomore; Rachel Cunningham, Oskaloosa, senior; Samantha Farris, McLouth, sophomore; Sarah Flaherty, Tonganoxie, sophomore; Catherine Gunther, McLouth, senior; Brynn Hamilton, Eudora, junior; Ashlee Moore, Ottawa, junior; Melissa Pratt, Tonganoxie, sophomore; Amie Riddle, Tonganoxie, junior; Bailey Scott, Eudora, freshman; Karen Spence, Eudora, senior; Jamie Voigts, Baldwin, sophomore; Morgan Watts, Ottawa, freshman; Alex Zordell, Baldwin, freshman.


All-area girls track team
Eudora High School coach Phil Katzenmeier was named Coach of the Year for the girls track team.
¢
Baldwin High School sophomore Heather Garcia was named the All-Area Girls Track and Field Athlete of the Year.

Heather Garcia, Baldwin ¢ 3,200
¢ Won Class 4A state title in 11 minutes, 33 seconds

Jackie Goleman, jr., De Soto ¢ High jump
¢ Won Class 4A state title with leap of 5 feet, 6 inches

Emily Ballock, soph., Eudora ¢ 300 hurdles
¢ Won second straight Class 4A state title in 45.01 seconds

Megan Ballock, sr., Eudora ¢ 400
¢ Finished third at Class 4A state meet in 1 minute, 0.72 seconds

Brittney Graff, jr., Eudora ¢ 1,600
¢ Finished second at Class 4A state meet in 5 minutes, 23.23 seconds

Sarah Hartshorn, sr., Tonganoxie ¢ Discus
¢ Finished second at Class 4A state meet with throw of 130 feet, 7 inches

Carrie Lister, sr., Eudora ¢ Shot put
¢ Finished sixth at Class 4A state meet with throw of 38 feet, 3.75 inches

Aubrey Moore, jr., Wellsville ¢ 100
¢ Finished fifth at Class 3A state meet in 12.56 seconds

Jodi Mundy, fr., Santa Fe Trail ¢ 200
¢ Finished fourth at Class 4A state meet in 26.39 seconds

Ali Pistora, jr., Tonganoxie ¢ Javelin
¢ Finished second at Class 4A state meet with throw of 140 feet, 7 inches

Christy Weller, soph., Tonganoxie ¢ 800
¢ Finished seventh at Class 4A state meet in 2 minutes, 22.86 inches

Jackie Chappell, jr., Wellsville ¢ Triple jump
¢ Finished seventh at Class 3A state meet with leap of 34 feet, 1 inch

Sara Exon, jr., Mill Valley ¢ 100 hurdles
¢ Finished seventh at Class 5A state meet in 16.18 seconds

Carissa Hughes, sr., Wellsville ¢ Pole vault
¢ Won Class 3A state title with vault of 10 feet, 0 inches

Lena Poll, jr., McLouth ¢ Long jump
¢ Finished eighth at Class 3A state meet with leap of 16 feet, 5.75 inches

All-area boys track team
Justin Woods, jr., Mill Valley ¢ 100
¢ Won Class 5A state title in 10.56 seconds

Cody Burns, jr., Eudora ¢ 3,200
¢ Finished 10th at Class 4A state meet in 10 minutes, 36.95 seconds

Keith Cowart, sr., Baldwin ¢ 1,600
¢ Finished sixth at Class 4A state meet in 4 minutes, 41.31 seconds

Aaron Douglas, sr., Ottawa ¢ 110 hurdles
¢ Finished second at Class 5A state meet in 14.92 seconds

Kent Fleming, sr., Tonganoxie ¢ Shot put
¢ Finished ninth at Class 4A state meet with throw of 48 feet, 11 inches

Travis Guthrie, jr., Tonganoxie ¢ Javelin
¢ Finished eighth at Class 4A state meet with throw of 167 feet, 4 inches

Aaron Hannon, sr., Baldwin ¢ 300 hurdles
¢ Won Class 4A state title in 39.40 seconds

James Hightree, sr., Baldwin ¢ Discus
¢ Finished ninth at Class 4A state meet with throw of 145 feet, 0 inches

Travis Messer, sr., Wellsville ¢ High jump
¢ Finished seventh at Class 3A state meet with leap of 6 feet, 0 inches

Aaron Mills, jr., Baldwin ¢ Long jump
¢ Won Class 4A state title with leap of 22 feet, 83/4 inches

Josh Phillips, sr., Wellsville ¢ Pole vault
¢ Finished fifth at Class 3A state meet with vault of 13 feet, 0 inches

Jack Sachse, sr., Ottawa ¢ 800
¢ Won Class 5A state title in 1 minute, 57.11 seconds

Trey Watts, sr., Ottawa ¢ 200
¢ Clocked 22.68 seconds in Class 5A state preliminaries

The De Soto Explorer is owed by the World Company, which also owns the Lawrence Journal-World.

Commenting has been disabled for this item.